Rasy psów, pies, psy

Jeżeli jesteś zainteresowany konkretną rasą, której nie ma obecnie w naszym katalogu, napisz do nas. Postaramy się dodać jej opis w pierwszej kolejności. Zapraszamy też do naszej galerii zdjęć oraz do dyskusji na forum. Zachęcamy także wszystkich do współpracy. Jeżeli macie coś do powiedzenia, przekazania innym ciekawostek na temat kynologii - prosimy o kontakt.
 
Nie pamiętasz hasła? Konto? Zarejestruj się!

Rasy psów

Ostatnie posty na forum


Projekt:
Katarzyna Marszewska K. Marszewska
ALL |0-9 |A |B |C |D |E |F |G |H |I |J |K |L |M |N |O |P |Q |R |S |T |U |V |W |X |Y |Z

Katalog ras psów A - Z Psy obronne i stróżujące Psy bojowe

Drukuj Poleć znajomemu

Ca de Bou 

Perro de Presa Mallorquin - pies bojowyInne nazwy tej rasy psów: Ca de Bou - pies na byki (z katalońskiego), Perro de Presa Mallorquin - bojowy pies z Majorki, Perro dogo Mallorquin - pies dog z Majorki, Mallorquin Bulldog - buldog z Majorki, Mallorquin Mastiff

 

 Długość życia
10 - 12 lat
 Wielkość miotu
5 - 7 szczeniąt
 Wzrost

Pies: 55 - 58 cm.

Suka: 52 - 55 cm. 

 Waga:

Pies: 35 - 38 kg.

Suka: 30 - 34 kg. 

 Aktywność

W domu: niska,

na zewnątrz: średnia 

 Szybkość uczenia się
Wysoka
 PosłuszeństwoŚrednie 
 Stosunek do dzieci
Bardzo uważny i delikatny w kontakcie z dziećmi, które, jako istoty słabsze i stojące niżej w hierarchii stada, otacza szczególną opieką
Stosunek do obcych
Nieufny i podejrzliwy, często agresywny 
Stosunek do psów
Może być agresywny w stosunku do innych psów, szczególnie tej samej płci.
Stosunek do innych zwierząt
Może być agresywny wobec obcych zwierząt. 

Wrażenie ogólne

Jest to typowy, silny i mocny molos o nieco wydłużonej sylwetce. Jest psem średniej wielkości, o potężnej kości, szerokiej klatce piersiowej i wielkiej głowie. Występuje wyraźne zróżnicowanie płci, przejawiające się w wielkości czaszki - jej obwód jest zdecydowanie większy u psów niż u suk. Przyjmuje się, że obwód głowy samca powinien być większy od wysokości psa w kłębie.

Szata

Skóra dobrze przylegająca do ciała, z wyjątkiem szyi, gdzie powinno być małe podgardle. Sierść krótka, gęsta w dotyku, z gęstym podszerstkiem.

Maść

Pręgowana, płowa, żółta oraz dopuszczalna jest też czarna. Dopuszcza się biały kolor w ilości nieprzekraczającej 30 % powierzchni.

Historia rasy

W wieku XIII król Jakub I Zdobywca odbił Majorkę z rąk Arabów i przywiózł na wyspę molosa typu dogowatego, bardzo popularnego na Półwyspie Iberyjskim. Gdy pies ten zadomowił się na Majorce, ewolucjonował i był używany przez Związek Rzeźników, do poskramiania agresywnych byków, a także do takich prac, jak pilnowanie wołów oraz stróżowanie na gospodarstwach Majorki. Pies ten był jednocześnie krzyżowany z rasą tubylczą zwaną Ca de Bestiar lub Pastor Mallorquin, różniącą się od dzisiejszej, dając w rezultacie rasę Ca de Bou. Dowody świadczące o istnieniu tej rasy pochodzą już z XVI wieku.
 
Przez wzgląd na jego waleczny temperament, Ca de Bou wykorzystywany był, poza pilnowaniem wołów, jako pies łowny i stróżujący, oraz uczestniczący w krwawych walkach z bykami na spektaklach corridy, bardzo popularnych na Majorce. W Hiszpańskiej Księdze Rodowodów opublikowanej w 1923 roku jest już wzmianka na temat tej rasy. W 1928 r. pojawia się pierwszy zapisany przedstawiciel tej rasy, a w 1929 r. Ca de Bou zostaje nagrodzony na wystawie w Barcelonie.

Perro de Presa Mallorquin znalazł się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne i na posiadanie psa tej rasy potrzebne jest stosowne zezwolenie organu gminy.

Temperament

Ca de Bou jest psem z natury spokojnym, choć zmuszony do walki jest niezwykle waleczny, nieustępliwy i dzielny. W stosunku do ludzi nie przejawia nieumotywowanej agresji. Jest wierny i oddany swojemu panu i jego rodzinie. Bardzo uważny i delikatny w kontakcie z dziećmi, które, jako istoty słabsze i stojące niżej w hierarchii stada, otacza szczególną opieką. Jest niezrównany jako pies stróżujący i obronny. W przypadku zagrożenia rodziny, wśród której przebywa, zaatakuje bez wahania. Nie jest jednak psem nadmiernie szczekliwym. Alarmuje o zagrożeniu, gdy jest to absolutnie konieczne, nie będąc szczególnie uciążliwym dla otoczenia.

Może być agresywny w stosunku do innych psów, szczególnie tej samej płci i innych zwierząt domowych, należy więc zachowywać dużą ostrożność podczas spacerów. Generalnie nie powinno pozwalać się psu biegać bez smyczy, po niezabezpieczonym terenie.

Z pozoru sprawia wrażenie ciężkiego i powolnego, ale w rzeczywistości jest niezwykle szybki i zwinny. W przeciwieństwie do większości psów, które podczas ataku starają się ugryźć rękę, Ca de Bou chętnie atakuje głowę i brzuch napastnika. Jest to cecha, którą pies ten odziedziczył po swoich przodkach, walczących z bykami na arenach Majorki.

Problemy zdrowotne

Perro de Presa Mallorquin jest generalnie bardzo zdrową rasą z odosobnionymi przypadkami dysplazji stawu biodrowego, alergicznego zapalenia skóry i zapalenia stawów (osteochondritis dissecans).

Pielęgnacja

Szata Ca de Bou nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W zupełności wystarczy cotygodniowe szczotkowanie, aby utrzymać ją w odpowiedniej formie. Pamiętać należy o występującym dwa razy do roku wypadaniu sierści. Częste kąpanie jest niewskazane, wykonywane tylko w ostateczności. Z całą pewnością nie należy czynić tego regularnie, gdyż używanie szamponu może doprowadzić do zmniejszenia ochronnych właściwości szaty psa.

Idealny dom

Idealnym miejscem pobytu Ca de Bou jest oczywiście domek z działką, ale pies ten nadaje się również do mieszkania w bloku, gdyż jest stosunkowo mało aktywny wewnątrz.

Ćwiczenia

Chociaż ten pies lubi ruch i chętnie pozostaje na dworze, w domu zachowuje się bardzo spokojnie. Nie potrzebuje codziennego, intensywnego treningu. Wystarczą dwa długie spacery, co dzień, by utrzymać go w odpowiedniej formie. Nie należy zmuszać go do długich, zbyt intensywnych biegów, gdyż może to powodować zbyt duże obciążenia stawów. Pomimo krótkiej sierści, dzięki bardzo gęstemu podszerstkowi, niestraszne mu są ani zbyt niskie ani wysokie temperatury. Tak jak w przypadku każdego molosa, pamiętać należy jednak o odpowiedniej ilości wody podczas upałów.

Wychowanie

Tak jak inne molosy Perro de Presa Mallorquin nie jest psem dla początkującego hodowcy psów. Pies ten dysponuje bardzo silnym charakterem, dlatego jego właściciel powinien umieć ustalić hierarchię w stadzie od wieku szczenięcego. Nie należy stosować żadnej przemocy fizycznej podczas szkolenia. Konieczna jest wczesna socjalizacja z ludźmi, psami i innymi zwierzętami.
 
 
 
 
 
Zobacz też...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »