Rasy psów, pies, psy

Kierując się przy wyborze psa tylko wyglądem zewnętrznym, nie zastanawiając się nad historią danej rasy, jej charakterem i przydatnością, można doznać niemiłego rozczarowania. Dlatego też celem portalu rasy-psow.com jest zapoznanie licznych w kraju miłośników i posiadaczy psów z charakterystyką każdej rasy.
 
Nie pamiętasz hasła? Konto? Zarejestruj się!

Rasy psów

Ostatnie posty na forum


Projekt:
Katarzyna Marszewska K. Marszewska
Psy obronne i stróżujące
 
W dziale tym pragniemy przedstawić opisy ras, które szczególnie są predysponowane do pełnienia funkcji psa obronnego i stróżującego. Kryteria podziału zostały oparte na przynależności danej rasy do jednej z trzech grup: psów bojowych, pasterskich i owczarków. Znajdują się w nich przedstawiciele I i II grupy w klasyfikacji FCI, oraz warunkowo teriery typu "bull", z grupy III.
 
 
 
 • Psy bojowe  ( 21 pozycji )
   
  Psy bojowe w większości wywodzą się od wilka tybetańskiego, którego bezpośrednim potomkiem jest jeden z największych psów - dog tybetański. Prawdopodobnie przybyły z Azji (Asyria lub Tybet) i zostały sprowadzone do Europy przez starożytnych Rzymian, a następnie rozprzestrzeniły się po kontynencie.

  Wszystkie psy bojowe są silne, masywne, o muskularnej budowie, opanowane, spokojne, mało hałaśliwe, nieustraszone jako obrońcy. Poza tym cechuje je mała wrażliwość na ból oraz zaciętość w walce, rzec by można połączona z pogardą dla niebezpieczeństwa. W stosunku do słabszych istot, a przede wszystkim dzieci są niezwykle pobłażliwe i z cierpliwością znoszą nawet dokuczliwe psikusy, na które nie reagują odgryzaniem się, jak to czynią psy mniejsze. Są one wierne, z usposobienia dość indywidualistyczne i wymagają przeszkolenia przez doświadczonego i opanowanego przewodnika.
   
   
 • Psy pasterskie  ( 14 pozycji )
   
  Pasterskimi nazywamy psy użytkowe do pilnowania i pędzenia stad zwierząt (bydła, owiec). Wszystkie one są spokrewnione z psami bojowymi i przypominają lżejszego doga tybetańskiego, wszystkie w mniejszym lub większym stopniu są podobne do siebie. Służba ich polega na samodzielnym, często bez udziału człowieka, pilnowaniu stad zwierząt i obronie przed wilkami, niedźwiedziami i złodziejami, ewentualnie na poskramianiu agresywnych buhajów oraz na pomocy przy pędzeniu zwierząt na targowisko lub do rzeźni. Wszystkie są bardzo dobrymi psami obronnymi i stróżującymi.
   
   
 • Owczarki  ( 16 pozycji )
   
  Owczarki są psami ściśle współpracującymi z człowiekiem. Psy te od setek pokoleń pomagały człowiekowi paść stada, głównie owiec i podczas tej współpracy uległy surowej selekcji. Owczarz nie mógł, bowiem używać psów niepojętych i nieposłusznych. Owczarki ujmują swą uległością i gorliwym wykonywaniem rozkazów. Są one dobrymi stróżami, a także dzielnymi obrońcami, choć ich odwaga nie jest tak wielka jak psów bojowych. Poza tym czują się one pewniej w obecności swego przewodnika lub towarzyszy sfory. Same w obliczu niebezpieczeństwa są raczej ostrożne. Dzięki temu, że są łatwe w szkoleniu, pojętne i inteligentne, zyskały sobie one nieprzeliczone rzesze miłośników i żaden typ rasy psów nie jest tak popularny jak owczarki.